To bardzo ważne, by pozostać w formie (tej fizycznej, jak również intelektualnej i mentalnej), nie dać się niepokojowi, strachowi ani… lenistwu! Dlatego też przygotowałem listę 7 książek, które zdecydowanie powinieneś/powinnaś przeczytać w tym okresie!
Wykorzystaj ten czas jak najlepiej, bo dzięki temu łatwiej będzie wrócić do normalności. Zrób więcej niż „przeciętny Kowalski” i dokonaj najlepszej możliwej inwestycji dostępnej na rynku – inwestycji w siebie!
Przedstawiam książki, które moim zdaniem każdy pracownik, student/uczeń, freelancer, manager i przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o swój rozwój. Oto one (kolejność nie ma znaczenia):
- Determinacja. Z prądem i pod prąd – Jakub B. Bączek, Jacek Santorski
- Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym – Daniel Kahneman
- Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia – Richard Thaler, Cass Sunstein
- Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację – Daniel Pink
- 21 lekcji na XXI wiek – Yuval Harari
- Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie – Kelly McGonigal
- Mistrzowskie strategie. Rozwiń swój potencjał – Daniel Janik, Jakub B. Bączek
Ta książka pokazuje jak z motywacji uczynić determinację, tak ważną do osiągania ponadprzeciętnych rezultatów. Napisana w formie dialogu dwójki autorów, pokazuje nie zawsze identyczne spojrzenie na temat, co nie tylko uatrakcyjnia odbiór, ale też poszerza horyzonty. Podejmuje tematy pozwalające skutecznie budować swoją wewnętrzną moc i wzmacniać poczucie sprawstwa, by działać skuteczniej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest trening mentalny, jakie wspólne zasady kierują światem sportu zawodowego i biznesu oraz co mówią najnowsze badania psychologiczne nt. zmiany, zdecydowanie powinieneś/powinnaś po nią sięgnąć.
-
Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym – Daniel Kahneman
Książka autorstwa laureata Nagrody Nobla, której lektura zmieni Twoje myślenie na temat… myślenia! Przedstawia działanie ludzkiego umysłu i pokazuje, że jednak nie zawsze (a tak naprawdę bardzo często) podejmujemy niekoniecznie racjonalne decyzje. Jeśli chcesz dowiedzieć się czy aby na pewno zawsze jesteśmy świadomymi autorami własnych wyborów i osądów, czy możemy ufać własnemu myśleniu, zachęcam do przeczytania. Dowiedz się czym jest tytułowe myślenie szybkie i wolne i dlaczego niekoniecznie chcemy decydować się na to drugie. Oraz czy da się uniknąć „pułapek myślenia”, mimo posiadania tej wiedzy po jej lekturze 😉 (uprzedzam – książka niełatwa w lekturze, ale naprawdę warta przeczytania)
- Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia – Richard Thaler, Cass Sunstein
Kolejna z „noblowskich” pozycji w zestawieniu. Świetnie uzupełnienia się z poprzednią. Autor pokazuje, dlaczego tak wiele naszych codziennych decyzji okazuje się nietrafionych i co zrobić, by liczbę racjonalnych wyborów zwiększyć. Dowiedz się, czym jest architektura wyboru i jak ją wykorzystać, by wytrwać w swoich postanowieniach oraz poznaj koncepcję libertariańskiego paternalizmu, dzięki któremu możemy funkcjonować lepiej w społeczeństwie. Sama wiedza, że coś jest dobre, nie wystarczy – czasem potrzeba odpowiedniego IMPULSU, by wszystko poszło w odpowiednim kierunku. Przeczytaj koniecznie!
-
Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację – Daniel Pink
Co innego motywowało nas w latach 90-tych, co innego w obecnym czasie. Niestety, wiele osób jeszcze stara się motywować (siebie, swoich najbliższych, pracowników czy sportowców) starymi metodami. Co zrobić, by motywować (się) skutecznie? Czy filozofia „kija i marchewki” ma jeszcze sens u progu 3-ciej dekady XXI wieku, a jeśli tak, to kiedy? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na pytanie, jak uzyskiwać wysoką motywację i satysfakcję z naszych działań (w pracy, w szkole, w domu czy na boisku), warto oddać się jej lekturze.
-
21 lekcji na XXI wiek – Yuval Harari
Autor światowych bestsellerów zaprasza czytelnika do udziału w debacie na temat naszych czasów i wyzwań z tym związanych. Pokazuje zarówno zagrożenia jak i szanse, jakie stoją przed nami i najbliższymi pokoleniami i są związane przede wszystkim z rozwojem technologicznym i biotechnologicznym. Fake newsy, sztuczna inteligencja, dewastacja środowiska naturalnego, schyłek liberalizmu – co one mówią o nas i współczesnym świecie? Jeśli chcesz się dowiedzieć, to tutaj otrzymasz odpowiedzi na to, jak stawić im czoła.
-
Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie – Kelly McGonigal
Straszny, zły i toksyczny? Okazuje się, że wcale nie taki stres straszny, jak go malują! Poznaj najnowsze badania na temat stresu i dowiedz się, kiedy rzeczywiście jego wpływ jest negatywny, a kiedy wręcz przeciwnie – może nam pomagać osiągać więcej! Jak uczynić z niego swego sprzymierzeńca i sprawić, by nasz świat był piękniejszy a osiągnięcia lepsze? Przeczytaj tę książkę! Poznaj naturę stresu i dowiedz się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Zdecydowanie ważna lektura, zarówno na ten okres jak i ogólnie nasze czasy.
A gdyby tak wejść w głowę Mistrza i poznać jego sposób myślenia? Gdyby dowiedzieć się, co nim kierowała i jakich strategii użył, by dojść na szczyt. I jeszcze podeprzeć to odpowiednimi ćwiczeniami treningu mentalnego, które pozwolą przekuć tę wiedzę i teorię w praktykę? Taka właśnie idea przyświecała autorom, którzy stworzyli ten nader praktyczny poradnik. Skorzystaj z doświadczenia autorów (zarówno w sporcie zawodowym jak i biznesie), doświadczenia ich Klientów (w tym znanym polskich sportowców i słynnych marek biznesowych) oraz doświadczenia największych sportowych legend i wznieś swoje życie na nowy, nieznany dotąd poziom. Polecana przez Mistrzów Świata lektura to „must have” w Twojej biblioteczce!
PS. Jestem przekonany, że lektura książek z tej listy (i wykonanie zaprezentowanych tam ćwiczeń/działań) pozwoli Ci „zbudować siebie” na ten trudny czas i na to, co nastanie po nim. Uważaj na siebie i trzymaj się ciepło! 🙂