To samo działanie, z innym nastawieniem, daje inne rezultaty!
Wyobraź sobie sportowca, który wychodzi na boisko. Np. piłkarza nożnego, który posiada już określone zasoby (umiejętności piłkarskie, przygotowanie fizyczne, taktykę gry itd.). Jeśli wierzy w siebie, jest pewny siebie i skoncentrowany, jego gra z ogromnym prawdopodobieństwem będzie inna niż wtedy, kiedy jest niepewny, boi się przeciwnika, a z nerwów obgryza paznokcie… Nie uważasz?
Te same umiejętności, te same zasoby, a całkiem inny rezultat… Jak to możliwe?
Tutaj właśnie „wchodzi w grę” psychika oraz trening mentalny, które pozwalają tę psychikę odpowiednio przygotować. Służy on temu, by wykorzystać nasz potencjał w pełni i sprawić, żeby nasze umiejętności, możliwości i działania przyniosły możliwie najlepszy efekt. Wykorzystuje dorobek takich dziedzin, jak psychologia, socjologia, filozofia i neuronauka, by zapewnić skuteczne narzędzia do zmiany osobistej.
Jak sama nazwa wskazuje, mamy tutaj do czynienia z treningiem, czyli świadomym podejściem, które pozwala wzmacniać poszczególne elementy naszej mentalności. Dzięki temu, że nasz mózg jest „neuroplastyczny” (prof. Philip Zimbardo), możemy kształtować naszą koncentrację, spokój czy pewność siebie (tak, dobrze czytasz!).
Nie jest tak, że nasza osobowość jest „jedna” na całe życie. Nie jest tak, że jacyś się urodziliśmy i tak już zostanie na zawsze. Oczywiście, pewne rzeczy mają podłoże genetyczne i na nie wpływu nie mamy, wiele natomiast jesteśmy w stanie kształtować samodzielnie! Na całe szczęście 🙂