Pewność siebie to podstawowy element naszej metodyki #MentalPower, na której opieramy program naszej Akademii. Bez niej trudno zaprezentować nasze umiejętności, wiedzę i zasoby, czyli pokazać, na co nas stać!
Jest niezbędna tak naprawdę wszędzie – w życiu prywatnym (żeby nawiązać dobre relacje), zawodowym (by dostać pracę, uzyskać awans lub otworzyć firmę) oraz sportowym (by zagrać „swoje” i wygrać mecz). I choć wpływa na nią wiele czynników, zdecydowanie warto się do niej „przyłożyć” i nad nią pracować.
Jeśli chodzi o pewność siebie, traktujemy ją w dwojaki sposób. Z jednej strony jest to pewność siebie kojarząca się z odwagą, byciem przebojowym i „nieustraszonym”. Z drugiej – pewność siebie jako pewność CO DO SIEBIE, pewność BYCIA SOBĄ. Kiedy spojrzymy na pewność siebie to z obu stron i sprawimy, że będą się uzupełniać – wtedy tak naprawdę możemy poczuć się pewni.
Dlaczego to takie ważne? Ponieważ bez pewności siebie trudno pokazać inne nasze umiejętności!
Przykładowo niepewny siebie uczeń lub student ze sporym prawdopodobieństwem dostanie gorszą ocenę, niż ta, na ile rzeczywiście się przygotował. Niepewny siebie pracownik raczej nie przedstawi swoich ciekawych pomysłów zespołowi czy szefowi. A niepewny siebie sportowiec zagra poniżej swoich możliwości (syndrom „mistrza treningu”, który świetnie radzi sobie bez presji, a podczas rywalizacji „pęka” i się blokuje).
Dlatego też postanowiliśmy zrobić własne badania nt. pewności siebie Polaków, żeby zobaczyć jak oceniają się Polacy. Można pobrać je bezpłatnie z naszej strony.
A jak Ty widzisz pewność siebie? Też kojarzy Ci się z odwagą (jak 36,7% Uczestników badania), spokojem (20% badanych) i samoakceptacją (14,5%)? A może masz inne spojrzenie na temat?
Daj znać w komentarzu, czym jest dla Ciebie pewność siebie i jak o nią dbasz na co dzień.
A jeśli masz ochotę, obejrzyj materiał telewizyjny z wystąpienia Jakuba B. Bączka i Daniela Janika w „Pytaniu na śniadanie”, gdzie dzielą się swoimi wnioskami z badań: