Warsztaty rozwoju osobistego

Wymarzona kariera zawodowa, udane życie rodzinne, dobre samopoczucie – co łączy to trzy rzeczy? To, że bez odpowiedniego rozwoju osobistego żadna z nich nie będzie dla nas osiągalna. Nie można bowiem dążyć do czegoś, nie pracując przy tym nad samym sobą. Wszystko idzie do przodu – inni ludzie, świat, technologie. Nie możemy dopuścić do tego, żebyśmy to my zostali w tyle. Rozwój osobisty jest tym, co sprawia, że stajemy się coraz lepsi, ale też że świat wydaje się coraz łatwiejszy i bardziej zrozumiały.

Samorozwój jest ważny, a mimo to wielu z nas zapomina o tym jakże istotnym aspekcie naszego życia, skupiając się na innych, z pozoru bardziej pilnych rzeczach. A jak już sobie o samorozwoju przypomnimy, to bardzo często nie wiemy w jaki sposób zabrać się za ten temat, od czego w ogóle zacząć i czy dany aspekt aby na pewno sprawdzi się też u nas. Między innymi dla takich osób powstały warsztaty rozwoju osobistego. Co się robi  na takich warsztatach? Wszystko tak naprawdę zależy od coacha oraz kursantów i ich oczekiwań. Trener prowadzący warsztaty rozwoju osobistego w taki sposób dostosowuje ich przebieg, by jak najbardziej odpowiadały kursantom. Niezależnie jednak od pewnych różnic w programie warsztatów rozwoju osobistego, każde warsztaty kładą nacisk na sprawy związane z tym jak postrzegamy siebie oraz otaczający nas świat oraz to jak widzimy się za parę lat. Coach podczas takich warsztatów pomaga nam dojrzeć swoje mocne strony i podsuwa pomysły na to w jaki sposób moglibyśmy je rozwinąć, by stały się naszym atutem i wpłynęły pozytywnie na naszą karierę czy życie osobiste.

Pierwszą rzeczą, która jest ważna, a którą wielu z nas ignoruje jest samoocena. Patrzymy na kogoś i widzimy jaki jest pewny siebie, my tak przecież nie potrafimy, nie jesteśmy tak odważni. I tutaj robimy podstawowy błąd – jeśli my sami nie docenimy swoich zalet i nie będziemy znać swoich mocnych punktów, nikt ich nie doceni, bo nie damy mu na to żadnej szansy. Osoby pewne siebie znają swoją wartość. I bardzo często tylko tym różnią się od osób, którym tej pewności siebie brakuje. Pierwszą rzeczą, którą zatem musimy zrobić jest uświadomienie sobie swoich mocnych stron – można je spisać, można po prostu wymienić je na głos lub o nich pomyśleć, ważne jest to, by sobie je przypomnieć. I nie chodzi wcale o jakieś wielkie umiejętności. Bardzo często to drobiazgi są ważne – znajomi ci ufają i powierzają swoje tajemnice, wiedząc, że nikomu ich nie zdradzisz? Jesteś zawsze punktualny? Nigdy się nie gubisz, a jak już ci się to zdarzy, to bez problemu potrafisz znaleźć drogę powrotną? A może wyjątkowo łatwo idzie ci nauka języków obcych? To rzeczy, bardzo często dla nas samych na tyle naturalne, że nie zdajemy sobie sprawy z tego jak cenne jest ich posiadanie. A tymczasem skoro posiadamy takie umiejętności, dobrze jest je wykorzystać, a jeszcze lepiej rozwinąć. Najgorszym wrogiem z jakim musimy się zmierzyć podczas warsztatów rozwoju osobistego jesteśmy my sami i nasze słabości.