Trening umysłu receptą na pozytywne myślenie

Powszechny jest podział na pesymistów, optymistów i realistów, dlatego przestało już kogokolwiek dziwić to, że ktoś cały czas  oczekuje od życia najgorszego, popada w melancholijny nastrój i ogólnie nie ma na nic siły. Bo widocznie taką ma osobowość i tak już po prostu jest. Dlaczego w takim razie nie reagujemy podobnie w przypadku osób z nadwagą? Nie tłumaczymy nadwagi tym, że widocznie ktoś tak jest ukształtowany? Nie robimy tak, zamiast tego szukamy sposobu na zmianę tego stanu rzeczy. Odpowiedzią na dobre samopoczucie fizyczne jest trening ciała, analogicznie zaś za dobrą kondycję psychiczną odpowiada trening umysłu.

Przeświadczenie, że o umysł nie trzeba w żaden sposób dbać jest błędne, co więcej myśląc tak możemy sobie szkodzić, nawet o tym nie wiedząc. Nasze działania i uczucia bardzo często są efektem tego w jaki sposób myślimy. Przez nasz umysł codziennie przechodzi kilkadziesiąt tysięcy myśli – to jakiego rodzaju to są myśli, wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie i samoocenę. Jeśli większość z nich ma charakter negatywny, nie powinno nas dziwić to, że nie mamy na nic ochoty i wszystko postrzegamy w czarnych barwach. Dlaczego nasze myśli mają negatywny wydźwięk? Powodów może być wiele, jednak jednym z najpowszechniejszych są zasłyszane przez nas w przeszłości opinie na nasz temat. Wpajane przez rodziców słowa o tym jacy to jesteśmy leniwi czy niezdarni, opinie dotyczące naszej nieśmiałości czy braku umiejętności w jakiejś dziedzinie – wszystko to w jakiś sposób wpłynęło na nasze postrzeganie samych siebie. Czyjeś opinie o nas stały się w ten sposób naszymi własnymi przekonaniami. Pozytywne opinie wpływają na nasz rozwój, negatywne jednak potrafią go całkiem skutecznie zahamować. Co najgorsze jednak, bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

W jaki sposób przestawić sposób swojego myślenia, a co za tym idzie zmienić tym samym swoje nastawienie do świata? Odpowiedzią jest właśnie trening umysłu. Należy jednak pamiętać o tym, że każda zmiana wymaga czasu i przede wszystkim zaangażowania z naszej strony, dlatego należy na wstępie mieć świadomość tego, że po pierwszym spotkaniu z coachem nie zobaczymy zbyt wielu efektów. Jeśli jednak wytrwamy i uda nam się przestawić nasz sposób myślenia, trening umysłu może znacząco na nas wpłynąć – to jeden z najskuteczniejszych sposobów przełamywania negatywnego postrzegania własnej osoby. Dzięki treningowi umysłu możemy skutecznie zmienić swoje myślenie, co prowadzi ostatecznie również do zmiany naszego zachowania i w efekcie do bardziej pozytywnego i otwartego postrzegania świata.

Bardzo ważnym aspektem, który niejako decyduje o skuteczności treningu umysłu, jest wyobraźnia. Jedną z metod zmiany naszego postrzegania siebie jest wizualizacja – naszym zadaniem podczas treningu umysłu jest wypełnienie go  pozytywnymi obrazami, dźwiękami i emocjami, w taki sposób, by jak najbardziej przypominały one prawdziwe wspomnienia. Ludzki umysł nie rozróżnia informacji prawdziwych od wykreowanych, więc za fakt przyjmuje każdą informację, którą mu dostarczymy w odpowiednio umiejętny sposób. Trening umysłu może być równie skuteczny jak trening ciała, należy jednak włożyć w niego wystarczająco wiele wysiłku, bo dopiero wtedy