Trening pewności siebie

Jak często słyszymy mówione w kontekście dzieci słowa „bo on/ona jest nieśmiały”? Mówią tak rodzice, babcie, dziadkowie, czasem mówią tak też nauczyciele, a nawet sąsiedzi. Dziecko nie zgłasza się, by powiedzieć wierszyk na akademii – pewnie dlatego, że jest nieśmiałe. Co jednak dalej z tą nieśmiałością? Zostawiamy ją w spokoju czy może próbujemy ją jakoś zwalczyć?

Nie wiadomo dlaczego, ale w społeczeństwie panuje przekonanie, według którego ludzie dzielą się na nieśmiałych i pewnych siebie. Często można spotkać się ze stwierdzeniami typu „ty zadzwoń, jesteś bardziej pewny siebie”. Albo „ona jest nieśmiała, więc lepiej ty…”. Czy istotnie kwestia nieśmiałości i pewności siebie jest kwestią charakteru? Czynnikiem, z którym się ktoś urodził bądź nie? Aż kusi by zapytać czy z wiedzą też się rodzimy i czy podział na mądrych i głupich jest czymś czego nie można zmienić? Tak jednak nie myślimy – wierzymy, że każdy jest w stanie nabyć jakąś wiedzę i w efekcie stać się kimś mądrym i wykształconym. Po to właśnie powstała instytucja szkoły – by ludzie mogli nabyć wiedzę, której nie posiadają. Czy więc nie można w ten sam sposób nabyć pewności siebie? Oczywiście, że można. Ktoś mógłby co prawda uznać, że porównywanie wiedzy do pewności siebie nie jest najlepszym przykładem, bo wiedza jest czymś spisanym, wyznaczonym, a definicji pewności siebie jako takiej nigdy nie ustalono, jednak to tylko jedna z wielu wymówek. Odpowiedni trening pewności siebie może faktycznie znacząco, i przede wszystkim zauważalnie, odmienić czyjeś podejście do wielu spraw.

Na pytanie czy pewność siebie jest ważna nie trzeba chyba odpowiadać – życie w dzisiejszym świecie bez odpowiedniej dawki pewności siebie może być naprawdę uciążliwe. Może się wydawać, że możemy bez niej żyć i być może są ludzie, którym naprawdę nie jest potrzebna większa jej dawka – są to jednak z pewnością osoby, które nie muszą na co dzień obcować z wieloma ludźmi, na których barkach nie spoczywa większa odpowiedzialność. Jeśli jednak marzy nam się kariera, chcemy czuć się swobodnie we wszystkich sytuacjach, niezależnie od tego czy dotyczy to wyjazdu zagranicę, relacji zawodowych czy może jakiejś dużej imprezy, na której nikogo tak naprawdę nie znamy, trening pewności siebie jest tym, co z pewnością nam się przyda.

Skoro już ustaliliśmy, że pewność siebie jest ważna, przejdźmy do tego w jaki sposób można ją zwiększyć. Na czym tak naprawdę polega trening pewności siebie i czy każdy może się na niego zdecydować? Oczywiście, że tak – trening pewności siebie to coś, co można zacząć ćwiczyć już będąc dzieckiem, a o czym należy pamiętać w życiu dorosłym, bo to wtedy bardzo często tracimy wiarę we własne możliwości. Dlaczego tak się dzieje i jak temu przeciwdziałać? Wielu z nas bardzo liczy się ze zdaniem innych – przed zrobieniem czegoś zastanawiamy się, co powiedzą na to inni, jak zareagują, czy im się to spodoba itd. Bardzo często w takich sytuacjach, pozwalamy innym decydować lub wybieramy bezpieczniejszą opcję, żeby się nie wyróżnić, żeby ktoś nie pomyślał o nas źle. To właśnie tego rodzaju myślenie sprawie, że brakuje nam pewności siebie, tymczasem tak naprawdę te osoby na których opinię zwracamy taką uwagę, nie przywiązują większej wagi do naszych pomyłek czy wpadek, bo mają własne problemy, z którymi muszą się mierzyć. Trening pewności siebie to tak naprawdę przekonanie siebie o własnej wartości – i jest to coś, czego nie da się zrobić w jeden dzień, na to potrzeba czasu i systematyczności.