Szkolenie trenerów mentalnych

Nawet najmniejsze potknięcia mogą w sporcie przechylić szalę zwycięstwa na drugą stronę – sztuką jest umieć się po tych błędach i porażkach pozbierać na tyle, by móc walczyć dalej. Bardzo często to właśnie psychika sportowca odgrywa największą rolę w pełnych napięciach, najważniejszych momentach, kiedy o wiele bardziej od wytrzymałości i formy  fizycznej, liczy się koncentracja i silna wola.

Niektórzy uważają, że to czy posiadamy silną czy słabą psychikę zależy od naszej osobowości i jest cechą wrodzoną, której nie jesteśmy w stanie zmienić. To błędne przekonanie, co wyraźnie widać na przykładzie tych sportowców, którzy zaczęli osiągać wyraźne sukcesy, po zatrudnieniu trenera mentalnego. Psychikę, tak samo jak pamięć czy ciało należy ćwiczyć, jeśli chcemy osiągać lepsze efekty. Jak ćwiczyć psychikę, by ta nie zawiodła w najważniejszym momencie? Można budować psychikę samodzielnie, skupiając się na ćwiczeniach podnoszących koncentrację, można też medytować i wizualizować sobie cel, który chce się osiągnąć. Wszelkie formy automotywacji oraz wyciszenia się z pewnością podbudują naszą psychikę. Największe efekty widać jednak w przypadku współpracy z trenerem mentalnym, który najczęściej ma już duże doświadczenie w podobnych sytuacjach i potrafi odpowiednio pokierować swoim podopiecznym w taki sposób, żeby ten mógł samodzielnie zdefiniować stojące mu na drodze przeszkody. Kolejnym etapem jest pokonanie tych przeszkód i tutaj rolą trenera też jest bardziej nakierowanie sportowca na odpowiednie tory.

Szkolenie trenerów mentalnych obejmują bardzo szeroki zakres wiedzy i umiejętności interpersonalnych, dzięki czemu trenerzy mentalni są w stanie dopasować posiadaną wiedzę do konkretnej osoby, tak by jak najskuteczniej jej pomóc. Szkolenie trenerów mentalnych to duża dawka teorii i jeszcze większa dawka praktyki i ćwiczeń – trenerzy mentalni uczą się w jaki sposób postępować w różnych sytuacjach oraz przede wszystkim jak naprowadzać i wspierać, zamiast mówić wprost, co należy zrobić. Zawodnik musi bowiem sam dojść do przyczyny problemu i samodzielnie tę przyczynę pokonać. Tylko wtedy będzie to w pełni skuteczne i możliwe do zastosowania również w przyszłości.

Czy takie szkolenie trenerów mentalnych jest dla każdego?  Czy każdy sprawdzi się w roli trenera mentalnego? Teoretycznie nie ma zawodów dla wszystkich, jednak wiedza i umiejętności, jakie musi nabyć trener mentalny są na tyle nieskomplikowane, że każdy może spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Oczywiście idzie za tym też cały szereg predyspozycji, które na wstępie sprawiają, że łatwiej byłoby się komuś odnaleźć w tym zawodzie. Z pewnością trener mentalny to ktoś, kto powinien być z natury optymistą lub realistą, pesymiści mogą sobie nie poradzić z samym aspektem motywacyjnym. Dobry kontakt z ludźmi również jest nie bez znaczenia, bo jednak praca trenera mentalnego opiera się na interakcji ze sportowcami.