Szkoła trenerów mentalnych

Coraz częściej zawodnicy, niezależnie od tego czy mówimy tu o sportowcach indywidualnych, czy o całych drużynach, oprócz trenera sportowego, posiadają również trenera mentalnego. O ile kiedyś korzystanie z pomocy psychologów było kontrowersyjne i nie kojarzyło się pozytywnie, o tyle teraz z roku na rok psychologia sportu staje się coraz bardziej popularna i doceniana. Mogą o tym świadczyć między innymi takie placówki jak szkoła trenerów mentalnych, która organizuje tematyczne kursy m.in. dla osób chcących zostać psychologami sportu, trenerami mentalnymi w biznesie czy też ogólnie dla tych, którzy czują potrzebę treningu mentalnego.


Szkoła trenerów mentalnych to miejsce zrzeszające doświadczonych trenerów mentalnych, którzy posiadają szeroką wiedzę na temat oddziaływania psychologii sportu na zawodników oraz tego w jaki sposób najlepiej rozwijać potencjał podopiecznych. Kurs w szkole trenerów mentalnych jest więc bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno dla tych, którzy już posiadają jakąś wiedzę w zakresie psychologii lub sportu i chcą się  konkretnie wyspecjalizować, jak i dla tych, którzy dopiero teoretycznie rozważają taką ścieżkę. W kursach nierzadko biorą też udział sami sportowcy, którzy zamiast zatrudniać psychologa sportowego wolą na własną rękę zapoznać się z wiedzą i technikami, które ci stosują. Również niektórzy trenerzy sportowi decydują się na zajęcia w szkole trenerów mentalnych, dzięki czemu do swoich treningów mogą wprowadzić również elementy przygotowania psychicznego. Tym bardziej, że bardzo często przygotowanie mentalne bez problemu można połączyć z treningami fizycznymi, co pozwala przyzwyczaić ciało i umysł do konkretnych zachowań w ściśle określonych warunkach i sytuacjach.

Na czym polega trening mentalny? Nie ma właściwie jednej konkretnej definicji tego czym on jest – zależnie od charakteru sportowca, dyscypliny, którą uprawia oraz tego, co sprawia mu najwięcej trudności, można dopasować odpowiednie podejście. Szkoła trenerów mentalnych posiada więc bardzo rozbudowane zajęcia, podczas których znani i doświadczeni trenerzy mentalni przekazują swoim kursantom wiedzę na temat różnych technik treningu mentalnego, bazując na takich dziedzinach jak psychologia sportu, coaching, psychologia pozytywna, fizyka kwantowa, medytacja czy wreszcie filozofia. Rolą trenera mentalnego, niezależnie od tego jakiego sportowca czy grupę prowadzi, jest wspieranie go i takie podbudowywanie jego pewności siebie, by wydobyć cały jego psychiczny potencjał. Siła psychiczna jest bowiem bardzo często tym, co sprawia, że mimo takich samych warunków fizycznych, mamy przewagę nad rywalem.

Czy po skończeniu szkoły trenerów mentalnych można pracować tylko w sporcie? Oczywiście, że nie – przekazywaną tam wiedzę można z powodzeniem wykorzystywać także w wielu innych dziedzinach, m.in. w biznesie, show biznesie czy szkole. Odpowiednie podejście mentalne, skutecznie wpływa na nasze postrzeganie świata oraz sposób podejmowania decyzji.