Kurs trenerów mentalnych

Jeszcze kilka lat temu o współpracy sportowców z psychologami czy trenerami mentalnymi mówiło się niewiele, żeby ktoś nie odebrał korzystającego z takich usług sportowca za słabego, niepewnego czy wręcz niestabilnego. Psychologia kojarzyła się bowiem wszystkim z jednym – z różnego rodzaju problemami jakie mogą dotyczyć sportowców. Mylono trenerów mentalnych z terapeutami. Dzisiaj, po tym jak wiele sukcesów odnieśli sportowcy bez ogródek przyznający się do współpracy z trenerami mentalnymi, temat ten nie jest już tabu. Więcej nawet, posiadanie osobistego trenera mentalnego stało się czymś normalnym, a nawet pożądanym.


Na czym tak naprawdę polega rola trenera mentalnego? To przede wszystkim pomoc w zbudowaniu pewności siebie i poczucia własnej wartości – trener mentalny pomaga zawodnikowi odnaleźć i wzmocnić jego mocne strony oraz wskazać te słabsze, nad którymi później wspólnie pracują, by przekuć je w atuty. Psychologia sportu przeżywa w tej chwili swój rozkwit, co prowadzi do tego, że coraz więcej profesjonalnych, doświadczonych psychologów sportu rozszerza swoją ofertę, oferując swoje usługi już nie tylko sportowcom, ale również osobom, które chciałyby się sprawdzić w roli takiego mentora mentalnego.

Kurs trenerów mentalnych przeznaczony jest głównie do tych osób, które chciałyby związać swoją przyszłość ze sportem i psychologią, pomagając indywidualnym sportowcom i drużynom w odnoszeniu sukcesów. Niektórzy trenerzy sportowi również chętnie decydują się na tego typu kurs trenerów mentalnych, wierząc, że dzięki uzyskanej na nim wiedzy, będą w stanie skuteczniej poprowadzić swoich zawodników do celu. Nie jest też nigdzie powiedziane, że kurs trenerów mentalnych jest przeznaczony tylko dla tych, którzy chcą się realizować w sporcie. Na takim kursie trenerów mentalnych z powodzeniem można nabyć wiedzę, która przyda się również w innych dziedzinach, w tym na przykład w biznesie czy w zawodach, których przedstawiciele pracują pod presją i muszą błyskawicznie podejmować różnego rodzaju działania i decyzje. Przykładem mogą być lekarze czy prawnicy, ale też osoby występujące publicznie, które chciałyby czuć się pewniej na scenie lub przed kamerą. To ciekawy i szeroki temat, który warto zagłębić z wielu powodów, tak dla samych siebie, jak i po to, by móc dzielić się tą wiedzą z innymi.

Gdzie może znaleźć zatrudnienie po tego typu kursie trenerów mentalnych? Branża rozwija się bardzo szybko, coraz więcej sportowców oraz drużyn zatrudnia trenerów mentalnych, więc właściwie możliwości pod tym względem jest sporo. Warto przy tym dodać, że różni sportowcy mają różne podejście do trenerów mentalnych – jedni wolą się ograniczać do umówionych spotkań w gabinecie, inni nie mają nic przeciwko stałej obecności trenera mentalnego na treningach czy podczas wyjazdów szkoleniowych i samych zawodów. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych ustaleń trenera mentalnego oraz zawodnika lub drużyny.